Bemutatkozás

Küldetés nyilatkozat

Óvodánk a köznevelési rendszer szakmailag önálló nevelési intézménye, a családi nevelés kiegészítője, a gyermek bölcsődébe és/vagy óvodába lépésétől az iskolába lépésig tart. Biztosítjuk a gyermek fejlődésének és nevelésének optimális feltételeit. Óvodánk közvetetten segíti az iskolai közösségbe történő beilleszkedéshez szükséges gyermeki személyiségvonások fejlődését (kisiskolás korba való átlépés belső pszichikus feltételeit). Óvodánk pedagógiai tevékenységrendszere és tárgyi környezete segíti a gyermek környezettudatos magatartásának kialakulását.
Az intézményben szakmailag igényes, pedagógiailag jól képzett, azonos nevelési elveket valló nevelőtestület végzi a nevelő-oktató munkát. Pedagógiai tevékenységünk során arra törekszünk, hogy az óvodások, bölcsődések okos szeretetben, érzelmi biztonságban, sok szép élménnyel töltsék éveiket. Fontos feladatunknak tekintjük, hogy munkánkat nyugodt, derűs légkörben végezhessük. A mosolygó gyermekszemek nevelőmunkánk mozgatórugói. Igyekeztünk olyan programokat kidolgozni, amely elősegíti céljaink megvalósítását és legközelebb áll gyermekekhez, óvodapedagógusokhoz egyaránt.
Helyi Pedagógiai Programunkban az epochális program elemei mellett nagy hangsúlyt kap a kompetencia alapú és tevékenység központú program elemeinek összehangolása helyi sajátosságokkal, hagyományokkal.
A gyermeket-, mint fejlődő személyiséget- gondoskodás és különleges védelem illeti meg.
Biztosítjuk a nemzeti, etnikai, migráns, kisebbség nevelésének irányelveit, ha óvodánkba ilyen gyermek érkezik. Biztosítjuk a sajátos nevelési igényű gyermek óvodai nevelésének irányelveit.

E nevelési felfogás alapja, hogy:

minden kisgyerek fejleszthető

a gyermek meglévő képességeiből kell kiindulni

azon képességeket, amelyeknek fejlődése részleges zavart szenvedett és/vagy késve jelentkezett szükséges segítőleg megtámogatni, fejleszteni.

Óvodai csoportok száma: 4
Bölcsődei csoportok száma: 3
 

Az óvoda fenntartója, címe, telefonszáma:

Abasár Község Önkormányzata
3261 Abasár, Fő tér 1.
37/ 560-400
Abasár a Mátra alján, a Sárhegy dél-keleti lábánál elterülő háromezres lélekszámú község. Az Aba előnevet Aba Sámuel király iránti tiszteletből vette fel, hiszen a legendák szerint a Sári monostorban temették el a ménfői csatavesztés után a királyt. Természeti környezetünk az ország egyik legszebb hegyvidéke. A Sárhegy lejtőin az Aba nemzetség birtokosai már a XI. században szőlőt műveltek, kihasználva a terület kitűnő mikroklímáját. A XIX. század végétől az abasári olaszrizling világhírnévre tett szert. A szőlő- és bortermelés, a szőlőoltvány előállítása ma is meghatározza a falu lakóinak életét, sok családnak biztosít megélhetést.

Tárgyi feltételek

Óvodánk - a folyamatos korszerűsítés és tárgyi bővítések által - rendelkezik a helyi nevelési program megvalósításához szükséges eszközökkel, egyéb tárgyi feltételekkel. Az óvoda épületét, udvarát, kertjét, berendezését igyekszünk oly módon kialakítani, hogy szolgálja a gyermek biztonságát, kényelmét, megfeleljen testméreteinek és biztosítsa egészségük megőrzését, fejlődését. Igyekszünk lehetővé tenni mozgás-és játékigényük kielégítését, és hogy a gyermekeket, harmóniát árasztó színekkel, formákkal, anyagokkal vegyük körül. Az óvoda egyben megfelelő munkakörnyezetet biztosít az óvoda dolgozóinak, lehetőséget teremt a szülők fogadására.

 Jelenleg az óvoda épületében 4 óvodai csoportban folyik a nevelő-oktató munka. A csoportszobák belmagassága eléri a 3 métert, alapterületük 50-50 négyzetméter, alkalmas a maximális gyermeklétszám befogadására. Alapító Okirat szerint felvehető gyereklétszám összesen: 105 fő. 
Mini bölcsődébe 10 fő, családi bölcsődébe: 7 fő. 

A csoportszobák megvilágítása megfelelő, mert a természetes és mesterséges megvilágítás kiegészítik egymást, a szobák egyik falán végig nyílászárók találhatók. Ezért a szellőztetés is jól megoldható. Az erős napfény besugárzása ellen jó minőségű árnyékoló függönnyel rendelkezünk. Az épület tetején található napkollektorok a villamos áram energia előállítását végzik. Fűtése: gázüzemű.

Belső helyiségeit tekintve az óvoda rendelkezik: óvodai, bölcsődei csoportszobákkal, gyermek öltözőkkel, mosdókkal, tornaszobával, logopédiai és fejlesztő helyiséggel. Az óvodák helyiségének bútorzatára és berendezési tárgyaira vonatkozó minimum követelményeket, nevelőmunkát segítő eszközöket, egészség és munkavédelmi eszközöket és a sajátos nevelési igényű gyermekek nevelésének és oktatásának eszközei megtalálhatók. Ezek az eszközök a hosszú óvodai évek alatt pályázati, Alapítványi vagy önkormányzati finanszírozásból folyamatosan cserélődtek, de a mindennapos használattól, vagy feladatátszervezés miatt selejtezésre kerültek, vagy ezeket a felszereléseket helyettesítettük az adott eszköz, felszerelés funkcióját kiváltó korszerű eszközzel, felszereléssel.
Az óvodában tálalókonyha működik, a tálalás és a mosogatás is itt történik.
2016. nyarán pályázati forrásból megújult az óvoda épülete: nyílászárók, fűtéskorszerűsítés, hőszigetelés. Új tetőburkolat, logopédiai szoba, mozgáskorlátozott mosdó került kialakításra. Beépült a tetőtér: 1 nevelői szoba, teakonyha, felnőtt öltöző, mosdó, zuhanyzó, raktárak kerültek kialakításra.
2021-ben pályázatot nyert önkormányzatunk: Bölcsőde kialakítása Abasáron; TOP pályázat. Az óvoda épülete bővült: 2 mini bölcsődei csoportszobával, a hozzá tartozó öltözővel-átadóval, mosdóval, tejkonyhával, babakocsitárolóval, logopédiai-, és fejlesztőszobával, tornaszobával, szertárral, kinti játéktárolóval, bölcsődei játszóudvarral.
Az intézménynek 2 óvodai játszóudvara van, az egyiket  2 kiscsoport használja, a másikat a középső-, és nagycsoportos gyerekek. Udvarainkat úgy alakítottuk ki, hogy szolgálja a gyermekek biztonságát, biztosítsa egészségük megőrzését. Figyelembe vesszük a gyermekek mozgás- és játékigényét, testméreteit. Van füves és betonos rész, homokozók, árnyékos és napos játszótér. A nagyobb játszóudvarunkat a Magyar Falu Program pályázat segítségével tudtuk megépíteni.

Arra törekszünk, hogy a gyerekeket, harmóniát árasztó színekkel, formákkal, anyagokkal vegyük körül. Óvodánk minden helyisége legyen tiszta, gondozott és esztétikus. Az óvoda tárgyi környezete az óvoda dolgozóinak is biztosítson megfelelő munkakörnyezetet.

Az intézmény bútorzata megfelelő minőségű, az évek során sokat korszerűbbre cseréltünk, újat vásároltunk. A nevelési év folyamán számítunk az önkormányzat bármilyen jellegű anyagi vagy eszköztámogatására, kihasználjuk a pályázati lehetőségeket, alapítványunk javára jótékonysági rendezvényeket szervezünk, szülői felajánlásokból, az ADÓ 1%-ból, és egyéb bevételekből tervezzük a bútorok folyamatos cseréjét, játékaink korszerűsítését.

IKT eszközökkel is rendelkezünk. Az óvónők és a kisgyermeknevelők munkáját laptopok segítik. Ezek segítségével készülnek nevelési, oktatási feladataikra, gyűjtenek szakmai információt, tartanak kapcsolatot szakmai szervezetekkel, szülőkkel. Sport eszközeink folyamatosan bővülnek: Labdaprogram, Bozsik program, Decathlon SportManó pályázat, OviSport pálya építésével járó eszközbővítés által.

Egészségnevelési tevékenységek az óvodában:

mindennapos mozgás

irányított mozgás

láb-és tartásjavító torna

gyermekjóga

túrák, kirándulások

egészségnevelési-hét

gyümölcsnap

pályázatokból adódó programok

Sportmanó Decathlon

Bozsik Intézményi program

OviSport program

Környezetnevelési programok az óvodában:

Örökös Zöld Óvoda cím

Madárbarát Óvoda cím

Ovikert program

Természeti ünnepek megünneplése (Állatok világnapja, Víz világnapja, Föld napja, Madarak Fák napja,)

Miénk a Föld. Vigyázzunk rá! -projekt

Séták, kirándulások

Szelektív hulladékgyűjtés

TeSZedd akcióban való részvétel

„Magonc” tehetséggondozó program

Állatkerti Örökbefogadás, Állatkert látogatás

Óvodai életünk mindennapjait átszövi a kultúra, a művészet. A gyermekeknek igyekszünk igényes alkotásokat közvetíteni közvetlen, illetve közvetett formában. A magyar nép hagyományait, népszokásait értékként, magunkat művelve próbáljuk átadni a jövő nemzedékének. Ünnepeink között helyet kapnak a jeles napokhoz fűződő népszokások, a természet ünnepei, a társadalmi ünnepek és helyi hagyományaink.

Jeles napokhoz fűződő népszokások

Őszi időterv

szüret

lámpás felvonulás

Márton nap

Téli időterv

Advent

Szent Miklós napja

Karácsony

Új év köszöntése

Vízkereszt

Gyertyaszentelő napja

Farsang

Bálint nap

Zsuzsanna napja

Mátyás napja

Tavaszi időterv

Kiszebáb égetése

Gergely napja

Sándor, József, Benedek

Húsvéti ünnepkör: kiszehajtás, zöldág járás, tojásfestés, locsolkodás

Pünkösdi ünnepkör

Nyári időterv

Szent István napja

Természet ünnepei:

Állatok világnapja

Víz világnapja

Madarak és fák napja

Föld napja

Társadalmi ünnepek:

Idősek hónapja

Március 15.

Október 23.

Anyák napja

Gyermeknap

Nemzeti összetartozás napja

Helyi hagyományaink:

Gyermekek születés-, és névnapjának megünneplése

Csoportok kirándulásai (helyismereti, felfedező kirándulások)

Bábszínház az óvodában, színházlátogatás a gyerekekkel

Múzeumi foglalkozások látogatása

Helyi könyvtár, tájház látogatása

Dióverés

Őszi pincelátogatás

Évzáró

Ballagás

Alapítványi rendezvények (Ovis-nap, Adventi vásár)

Az óvoda része a helyi társadalomnak, ezért fontos, hogy együttműködjön környezetével. Óvodánk kapcsolatot tart azokkal az intézményekkel, amelyek az óvodába lépés előtt, az óvodai élet során, illetve az óvodai élet után meghatározó szerepet töltenek be a gyermek életében.
Helyi civil szervezetekkel jó partnerviszonyt alakítottunk ki az elmúlt évek alatt: nyugdíjas klubbal, helyi kézművesekkel, ezen kívül a helyi szőlő- és bortermeléssel foglalkozó egyesületekkel, vállalkozókkal.

Kapcsolat

ABASÁRI NAPSUGÁR ÓVODA ÉS MINI BÖLCSŐDE

+36 37/360-039

abasariovi@gmail.com

3261 ABASÁR MÚZEUM ÚT 25.